SVĚT JUNGHANS - Hodinky Junghans

HLAVNÍ MENU
Design Trade s.r.o.  | oficiální disrtibutor pro ČR
HLAVNÍ MENU
FIREMNÍ E-SHOP
Přejít na obsah
SVĚT JUNGHANS
SPOLEČNOST
Život a styl
To, co začalo v roce 1861 založením společnosti v Schrambergu, se záhy stalo jedním z nejúžasnějších příběhů o úspěchu německého hodinářského průmyslu. Ačkoli se požadavky na vlastnosti a design hodinek v průběhu času měnily, filozofie Junghans zůstala vždy stejná.
Kreativní vynálezci přinesli do jihozápadního Německa velikost a přesnost strojírenského průmyslu ve Schwarzwaldu. Inovativní nápady přinesly také technologické změny v tradičním hodinářství. Z toho vznikly společnosti, které dodnes stanovují mezinárodní standardy. V 19. století již vyvážely své výrobky do celého světa. Jednou takovou společností byla společnost Junghans. Rychle rostoucí společnost byla založena v roce 1861 Erhardem Junghansem, a brzy se zapsala do historie nejen v oblasti hodinářství, ale také v průmyslu a architektuře. V roce 1903 byl Junghans největším výrobcem hodin na světě. V roce 1961, kdy Junghans slavil sté výročí založení společnosti, denně vyrábělo jeho 6 000 zaměstnanců 20 000 hodin a hodinek všeho druhu pomocí 10 000 strojů, a tato produkce byla exportována do 100 zemí světa. Nicméně, nechtěli jsme pouze vyrábět hodinky, ale chtěli jsme utvářet samotnou dobu. A v tom stále pokračujeme s neutuchajícím nadšením.
CHCETE-LI TVOŘIT HISTORII HODINÁŘSTVÍ, MUSÍTE BÝT VŽDY O KROK NAPŘED
NĚMECKÉ HODINKY
Hodinky Junghans se vyznačují pečlivostí, kvalitním řemeslným zpracováním a kreativním podáním detailů. Inspirace naši designérů je spojena s tradicí a s nejvyššími standardy designu. K zajištění dokonalého finálního produktu jdou ruku v ruce kreativita a procesy zpracování designu. Přesná příprava a zpracování všech jednotlivých komponentů zajišťuje spolehlivý výrobní proces. Intenzivní kontrole kvality jsou podrobeny nejen již hotové hodinky, ale každá jednotlivá součást – počínaje fází realizace. Pouze tehdy, projdou-li všechny součásti úspěšně kontrolou kvality, jsou sestaveny do finální podoby hodinek. Junghans je synonymem vášně pro přesnost.
POKLADY BOHATÉ NA TRADICE A HISTORICKÁ SVĚDECTVÍ
MUZEUM JUNGHANS TERRASSENBAU
Muzeum Junghans Terrassenbau spojuje architekturu a historii německých hodinek v unikátním prostoru. Budova, která je památkově chráněna již od počátku 20. století, byla původně sama součástí výrobního závodu, což jí nyní dodává potřebnou atmosféru k cestě historií hodinek ze Schwarzwaldu a Uhrenfabriky Junghans. Zdokumentovaný vývoj hodin a hodinek ze Schwarzwaldu nabízí návštěvníkům detailní pohled na sílu inovací a výrobní možnosti regionu.

Vydejte se na vzrušující cestu časem a historií hodinářství ve Schwarzwaldu od 18. století až do současnosti. Nechte se mile překvapit, hodiny a hodinky dokážou mnohem více než jen ukazovat čas, … například hudbu.
CESTA ČASEM
Přišel čas
Dne 14. dubna 1861 Erhard Junghans a jeho švagr našli továrnu na výrobu hodinových hodin Zeller & Junghans. Pro umístění továrny si vybrali místo v údolí Lauterbachtal, na kterém stojí jejich méně než úspěšný olejový mlýn. To je okamžitě převedeno a brzy se dočká příchodu prvního výrobního stroje.

Společnost však má před sebou ještě nějakou cestu, než začne vyrábět své první kompletní hodinky, pro začátek se vyrábějí komponenty pro hodiny Black Forest, jako jsou dřevěná pouzdra, bronzové cedule, ručky, skleněné dveře, drátěné háčky, závěsy a kyvadla, první hodiny následují v roce 1866.


   
Hvězda Junghans stoupá!
V počátcích se Junghans nejen orientuje na americké strojky, ale v zámoří hledá i symbol továrny. Protože pokud jde o marketing, Američané jsou v této době průkopníky.

V roce 1888 si společnost Junghans zaregistrovala novou ochrannou známku, která svědčí o vzrůstající důvěře ve společnost. Poprvé se objevuje pěticípá hvězda s písmenem „J“ uprostřed. O dva roky později je hvězda, která představuje stylizované ozubené kolo, osmicípá a dostává doplnění zbytku jména značky, aby bylo možné pokračovat s iniciálou.


   

Světová jednička
Se 3 000 zaměstnanci, kteří vyrábějí více než tři miliony hodinek ročně, je Junghans největší továrnou na hodinky. Společnost nyní provozuje výrobní závody a pobočky ve Schrambergu, Rottenburgu, Schwenningenu, Deißlingenu, Lauterbachu, Ebensee, Benátkách a Paříži.

Během této doby region kolem Schrambergu těží nejen z velikosti továrny na hodinky, ale také ze vzniku a růstu různých dodavatelů dílů hodinových strojků, jako jsou napínací a spirálové pružiny, šrouby a pohony.


    Znak pokroku
Denní světlo pro každé pracoviště továrny, a to v úzkém údolí Schwarzwaldu! Na nejstrmějším konci areálu továrny plánuje Arthur Junghans budovu terasy, která „stoupá“ po svahu v devíti terasách.

Úzké, dlouhé pracovní prostory jsou navrženy tak, aby každá pracovní stanice byla optimálně osvětlena denním světlem, což umožňuje maximální přesnost ve výrobě. Budova terasy byla dokončena v roce 1918 a stala se dominantou továrny na hodinky Schramberg.


   
Mistrně prezentováno
Ve třicátých letech začal Junghans používat do náramkových hodinek strojky, které navrhli a vyrobili jeho vlastní designéři. První hodinky, v té době ještě s nepřímou centrální vteřinovkou, se objevují v roce 1936 a jsou poháněny kalibrem J80. Nejjemnější strojek má označení J80 / 2 a je ozdoben pruhy Côtes de Genève. Tento kalibr se stává srdcem hodinek s názvem „Meister“.

Od této doby jsou hosté v Junghans vítáni také velmi zvláštním způsobem: Junghans představuje mladé zaměstnance v reklamních médií v kostýmech velkých budíků, kde klobouky mají tvar budíkového zvonku. Legendárních 16 „budíkových dívek“ budí v tehdejších médiích velkou pozornost a fotografie oblétají celý svět.


   
Zářící hvězda na hodinové obloze
V roce 1946 byly na stole plány prvního zápěstního chronografu s In House kalibrem J88: chronograf s ručním nátahem a s 19 kameny, sloupkovým kolem a vinutou pružinou Breguet. Hodinky s funkcí stopek získávají podobu typických „pilotních hodinek“, když právě vzniknuvší Bundeswehr hledá vhodné hodinky pro své piloty.

Společnost Junghans předložila chronograf s velmi robustním a spolehlivým strojkem J88 a získala zakázku. Za 14řádkovým kalibrem je pozlacený hodinový strojek klasického designu, který Junghans stavěl v letech 1950 až 1964. Velký úspěch slaví i model civilní sestry, který bude uveden na trh o něco později.


   
Maximální přesnost
S rozvojem přesných strojků začaly zaujímat i náramkové hodinky s chronometrem významné postavení na trhu. V roce 1951 byl Junghans největším výrobcem chronometrů v Německu a v roce 1956 byl třetím největším na světě.

Ve stejném roce přebírá Diehl GmbH většinu akcií. V roce 1957 se na nebi chronometrů objevila další hvězda Junghans: chronometr s kalibrem, vybaveným prvním kalibrem s automatickým nátahem byl představen pod označením J83, což je dnes pro sběratele jeden z nejdůležitějších kalibrů Junghans. Díky vylepšenému vyvážení šroubů a atraktivní jemné regulaci jsou různé verze kalibru stále jedněmi z nejlepších strojků, které kdy byly v Německu postaveny.


   
Průkopnický design hodinek
Na počátku padesátých let angažoval Junghans umělce, aby navrhl tak běžný předmět, jakým jsou kuchyňské nástěnné hodiny. Volba padla na Švýcara Maxe Billa, který byl nejen malířem, sochařem, grafikem a architektem, ale také uznávaným produktovým designérem.

Umělec Max Bill, narozený v roce 1908, studoval na Bauhausu v Dessau a je jedním ze zakladatelů Ulmské školy designu. Spolu se svými studenty vyvinul Max Bill první designové kuchyňské hodiny od společnosti Junghans. Je to počátek úspěšného příběhu úspěšné společnosti Schramberg. Od roku 1961 navrhuje Max Bill i puristické náramkové hodinky, což hodinkám Junghans zajišťuje, že jejich designová klasika jde vždy ruku v ruce s nejmodernější technikou.


   
Přesnost na zápěstí
Od roku 1967 pracují vývojáři společnosti Junghans na quartzových náramkových hodinkách, urputně   se snaží najít řešení, protože konkurence přece nikdy nespí, a vždy jde především o závod s časem. A Junghans opět vede.

V roce 1970 dozrál čas na senzaci v podobě představení první kolekce pilotních německých quartzových náramkových hodinek Astro-Quartz, se kterými Junghans otevírá novou kapitolu v historii hodinek. Vzhledem k propracované technologii se hodinky dostaly na trh s na tehdejší dobu příznivou cenou kolem 800 marek. V roce 1972 přechází kalibr W666.02 do sériové výroby.


   
Skvělá časomíra
Olympijské hry 1972. Svět sleduje Mnichov – ale také Junghans. Jako oficiální časomíra her nastavuje Junghans nové standardy ve sportovním časomíře. Elektronicky propojené startovací bloky, systémy řízení startu a dvojité světelné závory umožňují zřetelnou registraci, monitoring a dokumentaci startu i cíle u běžeckých disciplín.
Díky tomuto vývoji získává přesné časové měření sportovních výkonů objektivní, nezpochybnitelnou hodnotu. Záznamy se staly jasně měřitelnými. V kombinaci s prvními barevnými cílovými fotografiemi na světě s přesností na setinu sekundy se Junghans prosazuje jako časomíra na sportovních soutěžích.


   
Honba za přesností
Průlom nastal v roce 1985: Junghans představil první rádiem řízené, sériově vyráběné stolní hodiny pro osobní použití. Odchylka je jen jedna sekunda za milion let – snaha lidstva o absolutní přesnost se stává realitou! O rok později, při 125. výročí společnosti, představuje Junghans RCS1, první rádiem řízené hodiny na světě, které čerpají energii ze solární technologie šetřící zdroje.

Další velká senzace přišla v roce 1990: inženýři Junghans miniaturizovali rádiovou technologii do takové míry, že ji mohli integrovat do náramkových hodinek. Junghans Mega 1 jsou první rádiem řízené náramkové hodinky na světě. Byl navržen ve spolupráci s FROG Design a kromě pokročilé technologie zaujal také svým futuristickým vhledem.


   
Dokonalé hodinky
Po intenzivních pracích na dalším vývoji je Junghans prvním výrobcem na světě, který udělal další důležitý krok v dalším pokroku rádiové technologie: Bezproblémové náramkové hodinky, které čerpají energii ze slunce a vždy ukazují správný čas prostřednictvím rádiového signálu.

Na jaře roku 1992 představil inženýr Junghans – Wolfgang Ganter prototyp udivenému odbornému tisku a v lednu 1993 byly hodinky připraveny na sériovou výrobu. Generální ředitel Wolfgang Fritz hovoří o velkém momentu pro Junghans, milníku ve vývoji hodinek. V roce 1995 byla anténa integrována do keramického pouzdra hodinek Mega Solar Ceramic s pouzdrem odolným proti poškrábání, které jsou považovány za ultimátní: Hodinky, které „běží věčně a neomylně“.


 
Jeden za všechny
Díky více frekvenčnímu, rádiem řízenému strojku vyvinutému a patentovanému v Geißhalde se brandu splnil sen o hodinách, které přijímají časové signály v různých zemích a automaticky se přizpůsobují. Už to není jen vysílání v Německu a Evropě, vysílače v Severní Americe a Asii také na své cestě vysílají své rádiové vlny s přesným časovým signálem.

Stožáry vysílačů jsou ve Fort Collins (Colorado) pro Severní Ameriku, na hoře Othakadoya poblíž Tokia na severovýchodě Japonska a na hoře Hagane na jihozápadě Japonska, na východním pobřeží Číny (Šanghaj), v Jižní Koreji a v částech Tchaj -wanu.


   
Tradiční hodinářské řemeslo zpět ve Schrambergu
S plánem obnovit ve Schrambergu výrobu vysoce kvalitních mechanických hodinek byla v roce 2006 jako pocta zakladateli společnosti uvedena na trh exkluzivní mechanická řada „Erhard Junghans“. V modelu „Erhard Junghans 1“ představeném v roce 2008 bije srdce skvělého kalibru. V Sofistikovaném strojku J325 s ručně navinutým pérovníkem jsou kombinovány historické prvky s nejmodernějšími konstrukčními postupy. V designovém a konstrukčním oddělení Junghans je navržena velká řada komponentů pomocí nejnovějších CAD programů a polotovary jsou vyráběny na vlastním CNC stroji. Dokončení navíjecích kol, můstků soukolí, balančních můstků a speciálního regulačního zařízení bylo láskyplně prováděno ručně a poté byl každý z těchto modelů sestaven s velkou péčí ve studiu Erharda Junghanse, s výhledem do údolní na město Schramberg. Tato limitovaná kolekce byla vyrobena v počtu pouze 12 kusů, a díky tomuto nízkému počtu jsou všechny tyto hodinky tak jedinečné. Pořadí v limitované kolekci je u každých z těchto výjimečných hodinek vyjádřeno zkratkou Nr., která je na číselníku umístěna na pozici hodiny, odpovídající pořadí daného modelu.


   
Začíná nová éra
„Konečně insolventní“, zněl titulek v německém časopisu „Finance“ o insolvenci Junghans, a nebyl daleko od pravdy. Poté, co mateřská společnost Egana Goldpfeil do níž Junghans patřil od roku 2000 narazila na finanční problémy, se už Junghans nemohlo stát nic lepšího, než se osamostatnit a konečně být schopen znovu vyvinout vlastní budoucí strategie specifické pro dané odvětví nezávisle na zájmech společnosti. Ve Schrambergu hledají jednatelé Werner Wicklein a Matthias Stotz společně s insolvenčním správcem zachránce pro tradiční hodinářskou společnost. Také starosta Schrambergu, Herbert O. Zinell, velmi podporuje hledání ideálního investora pro kdysi největšího zaměstnavatele v regionu. Radnicí je následně osloven podnikatel a čestný občan Schrambergu Dr. Hans-Jochem Steim, který se brzy po návštěvě prostor továrny dohodne s insolvenčním správcem a managementem. S Dr. Hans-Jochem na převzetí továrny. Od února 2009 tím jako nový majitel otevírá značce Junghans příležitost pro novou budoucnost.


   
150 let Junghans
Na obzoru se rýsuje velká událost: již mnoho měsíců probíhá plánování oslav výročí, jsou procházeny archivy a jsou kontaktováni bývalí zaměstnanci. Hledají se historické milníky a anekdoty pro speciální vydání německého časopisu Chronos „150 let Junghans“ a výroční kronika „150 momentů během 150 let Junghans“. Na základě historických hodinek Meister z 30. až 60. let je řada Meister znovu oživena ke 150. výročí. Limitované modely výročí Meister Chronoscope a Meister Chronometer jsou pak k dispozici u několika vybraných klenotníků v rámci celonárodního výročí. Vrcholem jubilejního roku je řada akcí v sídle společnosti Geißhalde, kde před 150 lety vše začalo. V den výročí, 15. dubna 2011, zve společnost Junghans hosty ze světů obchodu a politiky na slavnost v historických budovách. Další je otevřeno nové muzeum značky Junghans a výročí se slaví dnem otevřených dveří, kterého se zúčastnilo několik tisíc návštěvníků.


   
Dobře vybavené pro budoucnost
V roce 2012 získala rodina podnikatele Steima důležité budovy v lokalitě Junghans v Geißhalde. To znamená, že nejen značka Junghans, ale i areál továrny na hodinky jsou opět v rodinném vlastnictví ve Schrambergu.

Ve vlastních prostorách společnost rozšiřuje výrobu v lokalitě Schramberg o novou montážní linku pro rádiem řízené strojky a investuje do vývoje nových generací strojků pro náramkové hodinky. Dlouho zavedená společnost tak představuje další významný prvek pro zvyšování přidané hodnoty a dále staví na silném vývoji z posledních let.


   
Funk Funkation
Rádiem ovládané a rádiem ovládané solární hodinky jsou stále důležitou součástí značky Junghans. Od světové premiéry Mega 1 v roce 1990, s řadou dalšího vývoje, představují inovativní sílu společnosti.
Nově vyvinutý vícefrekvenční, rádiem řízený a solární energií poháněný strojek 615.84, který byl poprvé použit v roce 2011, je od roku 2015 ve zmenšené verzi používán v dámských hodinkách.


   
Legendy své doby
v roce 2016 je po úspěšném uvedení Meister Pilot Event Edition v rámci akce v sídle společnosti ve Schrambergu představen model řady Meister Pilot. Hodinky kombinují výrazné designové prvky legendárních pilotních hodinek Junghans z roku 1955 s uhlazeným, stylovým vzhledem aktuální řady Meister.


   
Výraz čisté vášně
Meister Driver nejenže zobrazuje čas, ale také evokuje éru ranných let moderního motorismu a dobu velkých technologických průkopníků. Jeho vzhled je inspirován designem historicky významných, klasických vozů a jejich přístrojových desek. Jako žádné jiné hodinky, spojují Meister Driver charakteristické kouzlo těchto automobilů s vášní Junghans pro mechanické hodinky.


   
Nové muzemum historie značky / Speciální hodinky
Rok 2018 je pro továrnu na hodinky Junghans bohatý na události. Jako pocta ke 100. mu výročí  výstavby dílen na terasách je uvedena limitovaná kolekce Meister Chronoscope Terrassenbau.
V této budově, která se zapsala do architektonické historie, otevírá Junghans nové muzeum Terrassenbau, kde jsou hosté prováděni živě zdokumentovanou historií od výroby hodin ve Schwarzwaldu až po historii továrny na hodiny Junghans.

S dalším vývojem inovativního, inteligentního rádiového mechanismu, který se používá v Meister a Max Bill MEGA, nastavuje Junghans nové standardy. Nové modely MEGA Junghans Meister a Max Bill ohromují přesností a nejvyššími estetickými standardy, které kráčí ruku v ruce se skvělým designem.


   
Svoboda začíná na zápěstí
Legendární řada hodinek a revoluční redesign: Se všemi designovými funkcemi, které jsou pro Meistera typické, ale se záměrně sportovním a důrazně mužským výrazem, nastavuje chronograf Meister S nové standardy v oblasti designu, funkcí a vhodnosti pro každodenní použití. Odolné safírové sklíčko s vodotěsností až 20 barů vzdorují i těm nejextrémnějším výzvám.


   
160 let Junghans … a příběh pokračuje
S důrazem na detail, přesnost a vynalézavost pokračujeme v práci na inovacích hodinek, které podtrhnou styl a osobnost těch, kteří je nosí jako žádné jiné.


   
© 2023 | Design Trade s.r.o.  | objednavky@dtgroup.cz | tel.:  +420 466 615 078
Návrat na obsah